Modelowanie świetlika dachu Centrum Handlowego wspierane REX Robotools

W naszym biurze często projektujemy budynki o skomplikowanej geometrii. Przykładem takiego obiektu jest prezentowane Centrum Handlowe Model konstrukcji zrobiłem w programie Revit. Konstrukcja została podzielona na 12 oddylatowanych części, które następnie zostały przesłane do robota. W między czasie zmieniły się założenia dotyczące wielkości obiektu, geometria dachu itd. Dość na tym, że zmiany zdecydowałem się wprowadzić w modelu robota.

Model Centrum Handlowego

Model Centrum Handlowego

Postaram się opisać jak przy pomocy REX RoboTools można łatwo zamodelować trudną geometrie dachu świetlika.

Prace rozpoczynamy od wczytania podkładu dwg. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować podkład specjalnie do modelowania konstrukcji. W robocie nie są wyświetlane łuki, okręgi text itd. Zwracam uwagę, że mówimy tu o wczytaniu podkładu, a nie o importowaniu geometrii z Cad’a co zdecydowanie odradzam!

Podkład z rzutem dachu

Fragment rzutu dachu

Na przedstawionym fragmencie widać jak trudne stoi przed nami zadanie. Kratownice podtrzymujące świetlik rozchodzą się promieniście, dodatkowo mają schodkową geometrię itd. Oczywiście będziemy chcieli utrzymać odpowiednie płaszczyzny dachu tak aby było możliwe łatwe założenie okładzin w celu obciążenia modelu. Jakże przydał by się teraz Revit ! Wstawioną geometrię kratownic dopasowalibyśmy do odpowiednich płaszczyzn dachu świetlika. Czy możemy to zrobić w robocie? Łatwo nie będzie, ale pokażę jak posiłkując się REX RoboTools dokanać tej trudnej sztuki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *