Jak zrobić własną nakładkę na CAD’a ? Część 1

Wstęp.

O użyteczności dla projektanta programu typu CAD decyduje dostępność i możliwość zainstalowania nakładek. Na „czystym” cadzie praca jest oczywiście możliwa, jednak jest ona bardzo nieefektywna. Na rynku występuje wiele nakładek (dyskusja na ich temat na forum) o mniej lub bardziej zaawansowanych funkcjonalnościach. Najprostsze z nich oferują wsparcie w rysowaniu konstrukcji żelbetowych i stalowych w 2D. Ceny ich niejednokrotnie przekraczają kwotę za jaką możemy nabyć tani „klon” autocada. Czy jest zatem sens samemu pisać podobny program? Jeśli dostępne narzędzia w 100% nas zadowalają, to oczywiście nie. Ale ponieważ możliwości prostych nakładek zdecydowanie mi nie wystarczały, a, jak wiecie, lubię ułatwiać sobie ( i innym) pracę, postanowiłem napisać własną nakładkę.

Czego zatem potrzebujemy, żeby rozpocząć pracę? Najpierw musimy zdecydować się na język programowania. Do dyspozycji mamy oczywiście autolispa z DCL – ten bardzo popularny wśród nakładek język, będący klonem lispa, jest niestety dość archaiczny, a jego składnia mało czytelna.  Kolejny język to Visual Basic lub VBA, które od razu odrzuciłem. Na szczęście możemy również wybrać moją ulubioną platformę .Net i C#. O słuszności  wyboru tego ostatniego jako podstawowego języka naszej nakładki przekonałem się niejednokrotnie, o czym napiszę później.

Skoro już wiemy w jakim języku będzie nasz program nasuwa się pytanie, czy w każdym systemie CAD będziemy mogli go uruchomić i czy dla różnych programów CAD potrzebne są inne wersje naszej nakładki? Podstawowy program to oczywiście pełny Autocad (w wersji LT NIE MA możliwości uruchomienia zewnętrznych programów). U mnie w biurze używamy ZwCada, stąd program musiał również uruchamiać się w tym środowisku CAD. I tu miła wiadomość. Uda nam się pracować na jednej wersji kodu dla wielu platform. Program musimy jednak kompilować osobno dla każdego obsługiwanego środowiska CAD, dołączając za każdym razem inne biblioteki  (plików tych NIE kopiujemy do katalogu naszej nakładki). Z reguły nie znajdziemy opisu do API danego CADa i musimy posługiwać się potężną bazą wiedzy Autodesku oraz licznymi przykładami na wielu blogach i forach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *